Sdílené pracovní místo
Novela zákoníku práce přináší od 1. 1. 2021 novinku v podobě právní úpravy sdíleného pracovního místa.
30. listopad 2020Zobrazit
Nenárokové složky mzdy
Jeden ze základních rozdílů mezi platem a mzdou spočívá ve faktu, že při odměňování mzdou mají zaměstnavatelé podstatně větší volnost při stanovení její výše. Používají tedy nejrůznější nenárokové složky mzdy, jimž je věnován tento článek.
31. říjen 2020Zobrazit
Z aktuální judikatury
Pravidelná rubrika v říjnovém čísle Mzdové účetní obsahuje dva komentáře k judikátům Nejvyššího soudu ČR.
31. říjen 2020Zobrazit
31. říjen 2020
Podzimní číslo Praktické personalistiky zakončuje obvyklá rubrika Z aktuální judikatury, kde přinášíme komentáře ke dvěma judikátům Nejvyššího soudu ČR.
První spor se týkal výpovědi z pracovního poměru dané odborovému funkcionáři. V tomto případě vycházel spor z neobvyklých okolností, které následně nastaly. Zaměstnanci bylo sděleno, že již pro něj nemá zaměstnavatel vhodnou práci, a tudíž se stal nadbytečným. O souhlas s dáním výpovědi požádal zaměstnavatel odborovou organizaci. Ta se nevyjádřila a souhlas se dle zákoníku práce považoval za daný s tím, že platí dva měsíce. Během této doby se však zaměstnanec stal dočasně práce neschopným a jeho pracovní neschopnost skončila až po uplynutí dvouměsíční doby, během které platil souhlas odborové organizace s výpovědí. Může v této situaci zaměstnavatel výpověď přesto doručit? Soud hledal odpověď na otázku, zda se platnost souhlasu odborové organizace prodlužuje o dobu, během níž je zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti.
V druhém sporu se posuzovalo, zda při „práci na zkoušku“ již vzniká mezi uchazečem a zaměstnavatelem pracovněprávní vztah. Konkrétně se jednalo o situaci, kdy uchazeč o zaměstnání vykonával jeden den po dobu čtyř hodin pro zaměstnavatele zadanou práci svářeče-zámečníka a teprve následující den se mělo jednat o uzavření pracovního poměru. Bohužel během prvního dne se uchazeč vážně zranil a úraz chtěl odškodnit jako pracovní. Dle zaměstnavatele ale v den úrazu ještě nešlo o zaměstnance a dosud nevznikl žádný pracovněprávní vztah. Podívejte se, jak Nejvyšší soud hodnotí tzv. práci na zkoušku a zda jeho úvaha byla úplná. Autor komentáře zde také připomene názor Nejvyššího správního soudu na tuto problematiku.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2021 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.