Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
29. únor 2020
Nový ročník Mzdové účetní opět přináší oblíbenou rubriku Z aktuální judikatury. Podíváme se na dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
První komentovaný rozsudek se týká sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem o „mzdu za Vánoce“, bonusovou složku mzdy přiznanou zaměstnancům kolektivní smlouvou. Nárok na bonus byl mimo jiné podmíněn tím, že pracovní poměr nebude rozvázán v době od 1. května do 30. září. Pracovní poměr zaměstnance však skončil právě 30. září kvůli tomu, že od 1. října činnost zaměstnavatele přebírala jiná společnost, ve které ihned od 1. října zaměstnanec nastoupil na stejnou práci. Jak daný spor vyřešil Nejvyšší soud a proč se autorovi komentáře jeví výklad soudu jako chybný, se dozvíte v článku.
V druhém rozsudku dostal Nejvyšší soud možnost vyjádřit se k dosud málo judikovaným otázkám krácení dovolené. Jádrem sporu se stala náhrada za nevyčerpanou dovolenou. Zaměstnanec od určitého dne přestal docházet do zaměstnání a pracovní poměr byl rozvázán okamžitým zrušením pro neomluvené zameškání práce. Za neomluvené zameškané směny zaměstnavatel krátil zaměstnanci dovolenou, s čímž zaměstnanec nesouhlasil a dožadoval se náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Vzhledem k tomu, že krácení dovolené je jednou z mála sankcí, kterou má zaměstnavatel vůči zaměstnanci, jenž přestane bez omluvy docházet do práce, bude vás jistě zajímat, jak se k dané otázce Nejvyšší soud staví.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.