Sdílené pracovní místo
Novela zákoníku práce přináší od 1. 1. 2021 novinku v podobě právní úpravy sdíleného pracovního místa.
30. listopad 2020Zobrazit
Nenárokové složky mzdy
Jeden ze základních rozdílů mezi platem a mzdou spočívá ve faktu, že při odměňování mzdou mají zaměstnavatelé podstatně větší volnost při stanovení její výše. Používají tedy nejrůznější nenárokové složky mzdy, jimž je věnován tento článek.
31. říjen 2020Zobrazit
Z aktuální judikatury
Pravidelná rubrika v říjnovém čísle Mzdové účetní obsahuje dva komentáře k judikátům Nejvyššího soudu ČR.
31. říjen 2020Zobrazit
30. září 2019
V zářijovém čísle Mzdové účetní si můžete v rubrice Z aktuální judikatury přečíst komentář k judikátu Nejvyššího soudu ČR, ve kterém je vysvětleno, kdo může právně jednat za zaměstnavatele. Jednalo se o spor o neplatnost rozvázání pracovního poměru zrušením ve zkušební době. Zrušení bylo totiž podle zaměstnance podepsáno osobou, která k tomu nebyla oprávněna.
Nejvyšší soud nejprve připomněl, že za zaměstnavatele smí vůči zaměstnancům jednat statutární orgán a to způsobem, který je zapsán v obchodním rejstříku. Poté se věnoval otázce, kdy zaměstnavatele mohou zastupovat zaměstnanci. Zaměstnanec může za zaměstnavatele právně jednat, pokud je k tomu oprávněn vzhledem ke svému pracovnímu zařazení nebo podle interních předpisů – právě takový předpis vydal zaměstnavatel v komentovaném rozhodnutí. Jednalo se o Kompetenční řád, kterým upravil rozsah zastupování prostřednictvím svých zaměstnanců. Dále může za zaměstnavatele zaměstnanec jednat, pokud mu zaměstnavatel udělí plnou moc.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2021 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.