Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. říjen 2018
Rubrika Z aktuální judikatury přináší v podzimním čísle Praktické personalistiky komentáře ke třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
V prvním z nich soud posuzoval případ, na nějž se nevztahuje obvyklá dvouměsíční lhůta k podání žaloby na určení neplatnosti dohody o rozvázání pracovního poměru. Tato lhůta začíná obecně běžet ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Z tohoto pravidla však existuje několik výjimek. V komentovaném rozsudku šlo o případ, kdy se zjistilo, že podpis na dohodě o rozvázání pracovního poměru nebyl vlastnoručním podpisem zaměstnankyně.
Druhý judikát se věnuje neplatnosti pracovní smlouvy pro nemožnost plnění. Zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr se zaměstnancem, který měl na základě uzavřené pracovní smlouvy nastoupit jako správce statku, jehož vydání v rámci církevních restitucí zaměstnavatel očekával. K vydání statku ovšem nedošlo. Vznikl v tomto případě pracovní poměr nebo ne?
A na závěr se podíváme na náhradu škody a bezdůvodné obohacení. Nejvyšší soud ČR v komentovaném rozsudku řešil, jak v pracovněprávních vztazích postupovat za situace, kdy se pochybením jednoho zaměstnance jiný zaměstnanec obohatil na úkor zaměstnavatele. V konkrétním případě se jednalo o nesprávné zařazení zaměstnankyně do vyšší platové třídy její nadřízenou, ředitelkou odboru. Pro zaměstnavatele plyne z rozsudku ponaučení, po kom ze svých zaměstnanců mohou žádat náhradu škody a jak v dané situaci postupovat.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.