Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
30. listopad 2022
V novém článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se spolu s dalšími odborníky věnujeme souhrnně tématům, která souvisejí s plněním branné povinnosti nebo službou vojáka v záloze.
Ačkoliv již nemáme povinnou základní vojenskou službu, může nastat situace, kdy je na základě branného zákona nebo zákona o službě vojáků v záloze občan ČR povolán, i když není vojákem z povolání. V takovém případě má obvykle dotyčný občan své civilní zaměstnání a plnění povinnosti mu jeho běžnou pracovní činnost znemožní. Tato kolize je řešena jako překážka v práci na straně zaměstnance z důvodu obecného zájmu. V článku se věnujeme otázce, jaké povinnosti jsou s touto překážkou spojeny, na jak dlouho náleží zaměstnancům volno a zda mají nárok na náhradu mzdy či platu od zaměstnavatele.
V první řadě se zabýváme problematikou, na jak dlouho má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnanci pracovní volno. Musíme rozlišovat dva případy – pracovní volno při výkonu branné povinnosti (čili nutnost dostavit se k odvodu) a pracovní volno při výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nastavení. Zároveň neopomínáme zmínit ani povinnosti zaměstnanců.
Dále se věnujeme otázce hmotného zabezpečení zaměstnance. Zaměstnavatel totiž není povinen poskytovat zaměstnanci náhradu mzdy či platu, což ale neznamená, že by zůstal zaměstnanec hmotně nezabezpečen.
V závěru článku zmiňujeme i další související povinnosti zaměstnavatele, týkající se například návratu zaměstnance do práce či výpočtu jeho dovolené.
Na naši část článku poté navazují další odborníci, kteří se věnují otázce branné povinnosti z hlediska odvodu daní a sociálního, důchodového a zdravotního pojištění.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.