Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. říjen 2022
Z pozice vedoucího pracovníka plynou nejen výhody v podobě vyšší prestiže, získání větších pravomocí a vyššího platu či mzdy, ale zejména řada povinností a větší odpovědnost. V našem novém článku se zaměřujeme právě na konkrétní povinnosti vedoucího pracovníka.
Každý zaměstnanec by měl znát organizační strukturu a hierarchii nadřízených u svého zaměstnavatele a vědět, co může od svého nadřízeného očekávat. U vedoucích pracovníků často platí, že jsou ve dvojím postavení – zaujímají místo nadřízeného vůči svým podřízeným a sami jsou podřízení dalším nadřízeným. V úvodu článku proto autoři nejprve vymezují, jaké je postavení vedoucího zaměstnance dle zákona a kdo vůbec je vedoucím zaměstnancem. Článek se věnuje také postavení nadřízených na jednotlivých stupních organizační struktury a vysvětluje, jak jednat za situace, kdy se liší pokyny těchto jednotlivých nadřízených.
Hlavní část článku poté detailně vysvětluje povinnosti vedoucího pracovníka. Platí pro ně nejen základní povinnosti podle zákoníku práce stejně jako pro ostatní zaměstnance, ale navíc jim zákon ukládá ještě povinnosti specifické pro vedoucí zaměstnance. Jelikož vyplývají přímo ze zákona, nemusí s nimi být vedoucí zaměstnanec zvlášť seznamován, ani nemusí být uvedené v pracovní smlouvě. Je proto velmi důležité, aby je každý zaměstnanec nastupující na pozici vedoucího dobře znal a věděl, co přesně z nich pro něj plyne. K tomu se mohou přidat další povinnosti, které nemusí z právních předpisů vyplývat, ale jsou sjednány v pracovní smlouvě.
Veškeré povinnosti vedoucích pracovníků autoři v článku nejen vyjmenovávají, ale zejména ukazují na konkrétních příkladech z praxe.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.