Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
30. červen 2022
Válka na Ukrajině se stává dlouhodobou záležitostí a je zřejmé, že pobyt uprchlíků z Ukrajiny u nás bude trvat déle. Stejně tak se budou zaměstnavatelé déle potýkat s problémy plynoucími z odchodu zaměstnanců na Ukrajinu. Článek si klade za cíl aktualizovat pohled na zaměstnávání Ukrajinců z hlediska zákonů Lex Ukrajina, platných do 31. 3. 2023.
V první části se autoři článku věnují problematice příchodu cizinců z Ukrajiny do ČR. Vzhledem k tomu, že běžně platný zákon o dočasné ochraně cizinců se v tomto případě ukázal jako nedostatečně pružný, došlo k právní úpravě, známé jako zákony Lex Ukrajina I a Lex Ukrajina II, které nově upravily podmínky přístupu cizinců z Ukrajiny na trh práce. Nová právní úprava je podstatně jednodušší, nicméně nezbavuje zaměstnavatele úplně administrativních povinností, které plynou ze zaměstnávání cizinců. V článku se dozvíte, co je třeba splnit, jakým způsobem je možné uprchlíky z Ukrajiny zaměstnávat a jak si ověřit, že se jedná o cizince s udělenou dočasnou ochranou.
Další část článku se věnuje otázkám spojeným s odchodem zaměstnanců původem z Ukrajiny, kteří dostali povolávací rozkaz, zpět na Ukrajinu. Stále platí, že se jedná o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnance a nejde o brannou povinnost. Z tohoto hlediska se posuzuje i vznik práva na dovolenou, čerpání dovolené či zákaz výpovědi.
V článku není opomenuta ani problematika oznamování překážky v práci na straně zaměstnance, doručování písemností nebo postup v případě smrti zaměstnance.
Na závěr se dozvíte, jak postupovat při návratu zaměstnance zpět do práce.
Vzhledem k tomu, že situace ohledně války na Ukrajině je nejistá, může docházet častěji ke změnám, proto autoři doporučují bedlivě sledovat aktuální vývoj.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.