Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
30. duben 2020
Na jaře 2020 jsme museli čelit naprosto mimořádné situaci, se kterou jsme do té doby neměli žádné zkušenosti. Pandemie koronaviru zasáhla významnou měrou i zaměstnavatele a zaměstnance. Dopady na pracovněprávní vztahy vyplývající z jarního nouzového stavu a z mimořádných opatření lze dělit na dlouhodobé a krátkodobé. Právě krátkodobým dopadům (co znamená pandemie pro zaměstnavatele a jaké má důsledky pro zaměstnance) se věnuje tento článek.
"Celostátní karanténa" vyhlášená 15. 3. 2020 ztížila nebo přímo znemožnila výkon práce na řadě pracovišť. Na významu tak nabyly všechny otázky spojené s výkonem práce, dovolenou a překážkami v práci v době koronaviru. Situace, kdy zaměstnanec nemůže pracovat na pracovišti, může zaměstnavatel řešit dohodou o práci z domova, určením čerpání dovolené či dočasným přidělením zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Pokud žádná možnost nepřipadá v úvahu, nastávají překážky v práci na straně zaměstnavatele. Autor všechny výše uvedené možnosti v článku podrobně popisuje a vysvětluje.
Mimořádná opatření nařízená vládou ČR ovlivnila i pracovní cesty, stravování zaměstnanců a mzdy. Článek nabízí i další kroky, které mohou zaměstnavatelé využít v rámci úsporných opatření.
Dopady pandemie se mohou projevit i na povinnosti zaměstnavatelů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a na pracovnělékařských službách. V článku zjistíte, co povinností zaměstnavatele v této situaci je a co není a jak postupovat vůči zaměstnancům s výskytem rizika koronaviru.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.