Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. srpen 2022
Tři zajímavé judikáty Nejvyššího soudu ČR komentujeme v letním dvojčísle časopisu Mzdová účetní.
První komentovaný rozsudek se týkal situace, kdy se zaměstnankyně domáhala zaplacení náhrady mzdy či platu z neplatného rozvázání pracovního poměru. Jádrem sporu se stala možnost zaměstnavatele domáhat se moderace náhrady mzdy či platu za období přesahující 6 měsíců. Soudy posuzovaly pracovní nabídku danou neplatně propuštěné zaměstnankyni jinou firmou a zabývaly se tím, jak by její přijetí ovlivnilo příjem zaměstnankyně. Shodly se soudy nižší instance a Nejvyšší soud?
V dalším případě se jednou z klíčových otázek řešených ve sporu o určení neplatnosti výpovědi stala problematika doručování důležité pracovněprávní písemnosti zaměstnanci poštou. Soud musel posoudit, zda bylo zaměstnanci odvolání z vedoucího pracovního místa řádně doručeno a zda musí být výzva k vyzvednutí zásilky a poučení o následcích nevyzvednutí na jedné listině (v daném případě byly doručeny dvě listiny). Podívejte se, jak soud zhodnotil dodržení úložní lhůty a možnosti zaměstnance zásilku si vyzvednout.
I třetí komentovaný rozsudek se točí okolo určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru, která byla zaměstnanci dána z důvodu soustavného méně závažného porušování pracovních povinností. Výpověď byla napadena kvůli formálnímu nedostatku, konkrétně kvůli nedostatečnému vyjádření výpovědního důvodu, kdy zaměstnavatel konkrétně popsal pouze dvě porušení pracovních povinností a další uvedl jen odkazem na tzv. vytýkací dopisy. Autoři doporučují zaměstnavatelům seznámit se s daným judikátem a vždy dbát na uvádění všech porušení pracovních povinností ve výpovědi.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.