Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. říjen 2021
V říjnovém čísle Mzdové účetní komentujeme hned tři rozsudky Nejvyššího soudu ČR. Ve všech uvedených případech došlo ke sporu ve spojení se zdravotními obtížemi na straně zaměstnance.
V prvním případě soud posuzoval, jaké sankce může zaměstnavatel realizovat vůči zaměstnanci, který porušil povinnost dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce zvlášť hrubým způsobem. Zaměstnankyni nebyla za měsíc, v němž se nacházela v dočasné pracovní neschopnosti a zároveň porušila léčebný režim, vyplacena mzda a následně jí byla dána výpověď z pracovního poměru. Situace se ještě zkomplikovala tím, že zaměstnankyně okamžitě zrušila pracovní poměr z důvodu neuspokojení mzdových nároků. V komentáři se dozvíte, jak soud přistupuje ke kombinaci sankčních mechanismů.
V druhém případě se soud zabýval povahou překážky v práci v případě pozbytí zdravotní způsobilosti k výkonu práce podle pracovní smlouvy. Zaměstnanec podle zdravotního posudku dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu své práce a následně byla zkoumána příčina tohoto pozbytí. V mezidobí nebyl zaměstnanec převeden na jinou práci a nebyla mu poskytnuta náhrada mzdy, jíž se dožadoval. Proč se soud přiklonil na stranu zaměstnavatele a proč se autorům zdá toto rozhodnutí kontroverzní?
Poslední komentované rozhodnutí se týká situace, kdy byl zaměstnanec lékařským posudkem uznán zdravotně způsobilým k výkonu práce podle pracovní smlouvy, nicméně s rozhodnutím nesouhlasil a podal proti tomuto posudku návrh na přezkum. Zaměstnavatel mu zatím nepřiděloval práci a situaci posuzoval jako překážku v práci na straně zaměstnance. Soud musel rozhodnout, na čí straně překážka opravdu byla.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.