Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
30. červen 2019
Na závěr si v květnové Praktické personalistice můžete přečíst ještě komentář ke dvěma aktuálním judikátům Nejvyššího soudu ČR.
V prvním případě se soud zabýval otázkou, zda je platná výpověď, která nebyla vlastnoručně podepsaná zaměstnavatelem, ale pouze opatřena podpisovým razítkem. Podpis může být nahrazen razítkem pouze v případech, ve kterých je to obvyklé. Nejvyšší soud pak zdůraznil, že vzhledem k závažnosti dokumentu, kterým se rozvazuje pracovní poměr, není obvyklé, aby nebyl vlastnoručně podepsán. Kritérium obvyklosti se posuzuje obecně, nikoliv pouze ve vztahu ke konkrétnímu zaměstnavateli, tudíž není podstatné, zda je tato praxe u něj obvyklá, a výpověď je neplatná. Tento případ byl posuzován ještě podle starší právní úpravy, v současnosti by pracovní poměr výpovědí bez vlastnoručního podpisu vůbec neskončil. Zaměstnavatelům lze tedy doporučit, aby dokumenty, jimiž se rozvazuje pracovní poměr, vždy opatřili vlastnoručním podpisem.
Druhý komentovaný případ se týkal rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu přestěhování sídla zaměstnavatele. Zaměstnankyně se soudní cestou domáhala vyplacení zákonného odstupného, na které dle svého přesvědčení měla nárok. V podobných případech je vždy třeba zkoumat skutečný stav věcí a zjistit, zda díky přemístění zaměstnavatele odpadla možnost přidělovat zaměstnanci práci ve sjednaném místě výkonu práce. V komentáři se dozvíte, jestli v uvedeném sporu zaměstnankyně uspěla či nikoliv.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.