Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. březen 2019
Březnové číslo Mzdové účetní nezapomíná na rubriku Z aktuální judikatury, ve které komentuji dva aktuální rozsudky Nejvyššího soudu ČR.
První judikát se týká často řešené otázky nenárokových složek mzdy. Část mzdy zaměstnance totiž může podle okolností být nenároková a její vyplacení bude záviset na posouzení práce zaměstnance zaměstnavatelem. V takovém případě zaměstnavatel zpětně rozhoduje o tom, zda bude za dané období nenároková složka mzdy zaměstnanci přiznána a v jaké výši. Soud však upozornil na to, že jiná situace nastává v případě, kdy zaměstnavatel chce takovou složku mzdy zaměstnanci zcela odebrat. Toto rozhodnutí musí zaměstnavatel učinit jedině do budoucna a je povinen informovat o něm zaměstnance ještě před výkonem práce, za kterou mu tato část mzdy doposud příslušela. Můžeme doporučit zaměstnavatelům, aby se těmito závěry v praxi důsledně řídili.
Součástí práce řady zaměstnanců jsou výjezdy na pracovní cesty. V komentovaném rozsudku se soud vyjádřil k otázce, jak se smí zaměstnanec postavit k pracovní cestě, pokud mu zaměstnavatel určí podmínky pracovní cesty v rozporu s právními předpisy. V konkrétním případě šlo o spor, kdy řidič silniční nákladní dopravy odmítl nastoupit na několikatýdenní pracovní cestu, během níž měl v rozporu s právními předpisy přenocovat ve vozidle. Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance (a tedy bez náhrady mzdy), nebo na straně zaměstnavatele (a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku)?
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.