Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. prosinec 2018
Rok 2018 ukončuje rubrika Z aktuální judikatury komentářem ke třem judikátům Nejvyššího soudu.
V prvním rozsudku Nejvyšší soud vymezil podmínky, za nichž smí zaměstnavatel přistoupit ke snížení zahraničního stravného pod základní sazby určené příslušnou vyhláškou Ministerstva financí. Stravné je jednou z cestovních náhrad, kterou je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnanci při pracovní cestě. Zatímco tuzemské stravné nelze snížit pod základní sazbu, u zahraničního stravného to možné je. V komentáři zjistíte, za jakých podmínek je zaměstnavatel oprávněn snížit zahraniční stravné a na jakou úroveň je možné ho snížit.
Druhý komentovaný rozsudek se zabývá problematikou výkonu závislé práce mimo pracovněprávní vztah, takzvaným švarcsystémem. V konkrétním případě Nejvyšší správní soud posuzoval smlouvu o dílo, poukázal na okolnosti, které zpravidla smlouvu o dílo odlišují od závislé práce, a potvrdil, že je možné, aby některé podmínky sjednané ve smlouvě o dílo připomínaly instituty zákoníku práce, tedy je možné za určitých okolností ve smlouvě o dílo stanovit například hodinovou odměnu nebo denní rozsah prací.
Třetí judikát řeší otázku vracení odstupného. Spor mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se týkal platnosti rozvázání pracovního poměru. Pokud zaměstnanec s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí a trvá na dalším zaměstnávání až do vyřešení soudního sporu, čemuž zaměstnavatel vyhoví, je zaměstnanec povinen vrátit zaměstnavateli odstupné?
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.