Kratší pracovní doba pohledem zákoníku práce
Kratší pracovní doba umožňuje zaměstnávat i osoby, které nemohou pracovat na plný úvazek, a bývá žádaná jako flexibilní forma zaměstnávání. V článku uveřejněném v časopise Mzdová účetní se zabýváme všemi aspekty tzv. zkrácených úvazků.
28. únor 2023Zobrazit
Přehled rozhodovací praxe
Lednové dvojčíslo Praktické personalistiky přináší pravidelný Přehled rozhodovací praxe. Jako tradičně zde JUDr. Radim Marada a Mgr. Karolina Konečná z naší kanceláře shrnují aktuální rozhodovací praxi českých nejvyšších soudů, Ústavního soudu a Soudního dvora Evropské unie.
31. leden 2023Zobrazit
Z aktuální judikatury
Na závěr roku jsme v časopise Mzdová účetní komentovali dva judikáty Nejvyššího soudu ČR.
31. prosinec 2022Zobrazit
31. prosinec 2022
Nový zákoník práce (platný od r. 2007) zrušil všeobecnou nabídkovou povinnost, ovšem zachoval ji ve vztahu k zaměstnancům, kteří mohou být ze svého pracovního místa odvoláni. V novém článku uveřejněném v prosincové Praktické personalistice se věnujeme celému procesu plnění nabídkové povinnosti.
Cílem článku je popsat celý proces od A do Z, čili od chvíle, kdy zaměstnanec ukončí výkon práce na pracovním místě, až do okamžiku, kdy nastoupí na novém pracovním místě nebo je s ním rozvázán pracovní poměr. Pozornost se tedy nezaměřuje na důvody, kdy lze zaměstnance z vedoucího místa odvolat. Autoři také upozorňují, že uvedené informace se týkají i zaměstnanců, kteří se vedoucího pracovního místa vzdali.
V úvodu autoři vysvětlují, co přesně nabídková povinnost znamená, zmiňují, čím je zaměstnavatel při učinění nabídky vázán a čím ne a také kdy je nabídková povinnost aktivována. Neopomenou ani případy, kdy je zaměstnavatel nabídkové povinnosti zproštěn.
Pokud jsou splněny veškeré podmínky pro aktivaci nabídky, je zaměstnavatel povinen ji učinit. V článku se dozvíte, jakou má mít nabídka formu a obsah, vč. praktického doporučení, co zmínit nad rámec zákonných náležitostí, jak řešit situace, kdy má zaměstnavatel více vhodných pracovních míst k nabídnutí, a jak stanovit přiměřenou lhůtu k posouzení nabídky.
Závěr článku se zabývá důsledky přijetí či odmítnutí nabídky zaměstnancem.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2023 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.